Niesamowite meble

Niesamowite meble

Posiadanie oryginalnych mebli w domu nadaje wnętrzu niesamowitego wyglądu. Ten charakter i ten klimat nie jest do opisania. Wiedzą o tym najlepiej te osoby, które dizajnerskie meble mają w salonie czy w More »

Tanie drewno z którego warto skorzystać

Tanie drewno z którego warto skorzystać

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób zastanawia się czym jest drewno egzotyczne i czy faktycznie powinniśmy w nie inwestować. Jak się okazuje sprawa nie jest wcale taka prosta. Większość z nas nie More »

Najciekawsze narzędzie marketingowe

Najciekawsze narzędzie marketingowe

Marketing to bardzo dobrze rozwijająca się dziedzina. Dzięki temu mamy dostęp do coraz nowszych rozwiązań i narzędzi marketingowych. Mogą z nich korzystać wszyscy, jednak to głównie z myślą o przedsiębiorcach proponowane są More »

Jak to jest z tarasem?

Jak to jest z tarasem?

Chciałbym, żebyśmy podyskutowali nad tym jak to jest z tymi tarasami? Wiem, że są tacy, którzy uważają, że taras jest dobrym rozwiązaniem. Wiem też, że są tacy, którzy uważają, że taras nie More »

Tekścik o kołdrze puchowej

Tekścik o kołdrze puchowej

Jak widzicie, postanowiłem w pewien sposób wyróżnić kołdrę puchową. Dlaczego wybrałem kołdrę puchową? Wybrałem kołdrę puchową, ponieważ jest to kołdra, która gwarantuje głęboki i relaksacyjny cen. Myślę, że już taka argumentacja dużo More »

 

Windy osobowe dla niepełnosprawnych

Windy stanowią ułatwienie dla wszystkich ludzi. Szczególną jednak grupą, której są one przydatne, są osoby niepełnosprawne, dla których przemieszczanie się schodami stanowi ogromny problem, a i nierzadko jest to całkowicie niemożliwe (np. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich). Dlatego też windy osobowe dla osób niepełnosprawnych powinny być zainstalowane we wszelkich obiektach publicznych, urzędach, szpitalach, zakładach opieki zdrowotnej, czy nawet hotelach czy blokach mieszkalnych, aby umożliwić niepełnosprawnym jak najbardziej samodzielne poruszanie się, bez dodatkowej pomocy.

Charakterystyka wind osobowych dla niepełnosprawnych

Aby windą mogła się sprawnie przemieszczać osoba na wózku inwalidzkim, muszą być zachowane odpowiednie standardy w konstrukcji dźwigu, gwarantujące bezpieczeństwo i komfort jazdy. windy osobowe z przeznaczeniem do użytkowania przez osoby niepełnosprawne, to takie, które mają udźwig co najmniej 630kg. Dźwig przewożący osoby na wózkach ma jedno wejście lub przelot na wprost w 180 stopniach. Także kabina takiej windy musi być odpowiednio dostosowana, poprzez właściwe parametry. Kabina nie powinna mieć mniejszej głębokości niż 1,4m, szerokość powinna wynosić co najmniej 1,1m, zaś szerokość drzwi – co najmniej 90cm. Ponadto, w kabinie windy powinna znajdować się poręcz, ulokowana na optymalnej wysokości. Istotne dla bezpiecznego i wygodnego transportu jest, aby panel wezwań nie był zainstalowany wyżej niż 1,1m od podłogi.

Winda, którą mają poruszać się niepełnosprawni, powinna dodatkowo być wyposażona w informacje głosowe, a także oznaczenia alfabetem Braille’a na przyciskach. Osoby niepełnosprawne mogą się poruszać zarówno windami o napędzie hydraulicznym, elektrycznym, a także windami o zaniżonym podszybiem i nadszybiem, o ile urządzenia te są dostosowane do szczególnych potrzeb tejże grypy ludzi. Wszelkie przepisy, które szczegółowo określają dodatkowe wymogi dla dźwigu dla osób niepełnosprawnych zawarte są w normie PN-EN 81-70:2005.