Sprzęgła przymusowe
Niekiedy mamy do czynienia z tak zwanym sprzęgłem wychylnym, choć oczywiście bardziej będzie to dotyczyć osób znających się na tego typu urządzeniu, niż gdybyśmy mieli na myśli kogoś nie obeznanego z motoryzacją. Wracając jednak do sedna sprawy warto nadmienić o elemencie, jakim to jest wał Cardana. Tenże wał Cardana ma ścisły związek ze wspomnianym tu na wstępie sprzęgłem wychylnym. Niekiedy bowiem mówimy o sprzęgle Cardana. Dlaczego jest to nieco zawiłe? Otóż wał Cardana to tak naprawdę określenie potoczne jedynie części wału napędowego. Pojęcie ma tu odniesienie do przegubów, które to mogą się znajdować na takich wałach mających związek ze sprzęgłem wychylnym. W zasadzie to te przeguby w tym przypadku są niezbędne i nazywane one są właśnie przegubami Cardana. Wówczas to prawidłowo używamy tejże nazwy.
Podział sprzęgieł przymusowych
Zachodząca tu zależność jest zdecydowanie nie najprostsza dla laika, a tym jest tu każda osoba nie mająca wiedzy na temat motoryzacji, przynajmniej tej dotyczącej sprzęgieł. A temat jest tu zdecydowanie złożony, ponieważ doskonale obrazuje go przykład tak zwanych sprzęgieł przymusowych. Te bowiem odnoszą się do wałów z przegubami Cardana. Wyróżnić tu możemy następujący podział:
– sprzęgła sztywne
– sprzęgła kompensacyjne
– sprzęgła rozłączne
– sprzęgła stałe
Co ciekawe pojęcie dotyczące sprzęgieł z przegubami Cardana jest dość uniwersalne. Dzieje się tak dlatego, że mają one niejako dwie cechy wspólne z tych tutaj wyodrębnionych przykładów.
Sprzęgło Cardana jest bowiem wychylnym, a zatem zalicza się do grupy kompensacyjnych. Jednakże sprzęgło Cardana jest również tym stałym. Trafnie będzie zatem określić ów element pojęciem sprzęgła przymusowego stałego zaliczanego również do sprzęgieł wychylnych, lub też przegubowych.
Może cała ta charakterystyka jest, jak przysłowiowe „wał cardana”, ale to właśnie w ten sposób najlepiej przybliżyć opisywany tu termin nie wgłębiając się w pracę wałów i pozostałe części całego układu. Ogólnie rzecz biorąc mówimy tutaj o sztywnym połączeniu członu napędowego z napędzanym.